Bengt Persson guidade vid byalagets kulturutflykt som först gick till Stainabjer. Bengt berättade att det ska funnits minst 83 ursprungligen resta stenar vid tre skeppssättningar och en domarring på Stainabjer. Några stenar har dock kommit att flyttas och andra har fallit och blivit överväxta. Men Stainabjer är ändå relativt orört.

Några hundra meter från Stainabjer ligger Bröt Anunds grav. Det är en s.k. långdös från tiden 5-6000 år före nutid. Bengt berättade bland annat att själva namnet Bröt Anunds grav härrör från gammal folktro som också var populär i början av 1900-talet. Folktron om sagokungen Anund går inte så bra ihop med dateringarna som är gjorda vid utgrävningar, men namnet har kvarstått förmodligen för att locka besökare.

Samling vid Stainabjer.
Bengt Persson gav en uppskattad guidning på Stainabjer …
och sedan vid ”Bröt Anunds grav”
Bröt Anunds grav från väster.
Byalaget tackade Bengt Persson för utmärkt guidning.
Flera konstaterade att det fanns en del fel i texten på skylten som länsstyrelsen står för. Om tidslinjen längst ned t.ex. ska visa perioden då långdösen tillkom, slår det fel på flera tusen år.