Första tecknet på att någon bor på platsen är när pigan Else Persdotter (1816-1875) med två barn bosätter sig på gatehus på No 9 från 1852. Hon verkar ha varit piga på olika gårdar i Sörby till ca 1844, och sedan står hon ”efter socknen” vilket kan betyda att hon drog runt som tiggare, och saknade fast bostad. Det finns också en notering från den här tiden att hon försörjdes av fattigmedel från ”kronoroten”. Fattigvården i socknar var uppdelad på tre rotar: Sörbytorp, Sjunkaröd och Kronoroten. Hennes bostad kallas omväxlande ”backstuga” och ”gatehus”. Genom att följa bostaden i husförhörslängder och mantalslängder verkar det som om hon bodde på det som idag är Sörby 30:1 (pl 1174). Detta stöds också av att det på Generalstabskartan ca 1860 finns ett hus markerat på platsen, men inte på skifteskartorna 1833-1837. I Elses bouppteckning värderades huset till 60 kr.

När hennes dotter Bengta (1842-1917) gifte sig 1862 med förre artilleristen Bengt Wiberg (1836-1903) bosatte även de sig på stället. Ungefär när Else dog 1875 flyttade de till en backstuga i Smålanden (Vibergs / Emma Bergstrands backstuga).

Ny innehavare av backstugan blev pigan Elsa Bengtsdotter (1843-1918) med 3 oäkta barn Hon var syster till Bengt Bengtsson som då ägde marken (Sörby 9:7). Hon gifte sig 1881 med Anders Olofsson (1859-1940). Tillsammans fick de 4 barn som föddes på stället. 1891 flyttade familjen till Broby. Då flyttade skräddaren Per Jeppséns hustru Mathilda Holm (1864-1915) och barn in från Smålanden. Skräddaren själv försvann till Amerika redan 1881. Det är oklart när han senast avhördes, men 1917 blev han dödförklarad.

Så här står det i Sörbypärmen, där Karin och Valter Jönsson, Gunilla Barnekow och Ragnhild Persson ca 1990 upptecknade vad gamla bybor mindes.

Uppgiften om att Ola Svensson Blad och sen Nils Fröberg bodde här stämmer inte med församlingslängderna. De hade uppenbarligen torp/arrende-kontrakt att bruka jorden, som då ägdes av Gård Nr 10, men enligt kyrkboken var de statare på Nybygård respektive torpare på Högahem under den tid den hade torpkontrakt här.